Butter at $49/lb!

Would you use Animal Farm Butter?

While butter that comes straight from the farm is desirable, the cost of such a luxury can often be more than what one can afford. Would you use butter that costs $49 per pound? If you say yes you need an appointment with Dr. Daniel Amen. Did you know that Animal Farm Butter is $49 per pound? It must be some damn good butter, to carry that price tag. Chef Thomas Keller swears by Animal Farm butter and it seems to on its way to earning the title of “The Most Awesome Butter in the Country.” 

Diane St. Clair is the maker of Animal Farm Butter. Her farm is in Orwell, Vermont and she has been making butter for more than 10 years. She has Jersey Cows and cultures their cream from buttermilk also made on the farm. It is then churned by hand until it becomes a deep yellow, then it is kneaded to work out fat. 

This butter is made from the months of September to June. They produce about 100 pounds of butter each week. Animal Farm butter can be found only at No. 9 Park, French Laundry, Per Se and Saxelby Cheesemongers. 

Believe it or not it really does cost $49 per pound and it comes in a sealed Ziploc. It might be hard to decide if spending such a large amount of money is worth it, but all the hype makes one wonder what it tastes like.

Leave a Reply